Healthy For Less

Eating Well On A Budget
 
At Pete’s Fresh Market, we understand the importance of eating healthy without breaking the bank. That’s why we’ve offered Chicago affordable and delicious produce for over 40 years. Our healthy and nutritious food selection grows each day. Additionally, we make it our mission to offer you and your family the best nutritional value per dollar spent. Start thinking of your shopping experience not as how much food can I get per dollar, but how much nutrition can I get per dollar. The following tips are smart ways to make the most of your budget while still eating healthy.
 

  • Check the websites of your favorite manufacturers and brands for coupons and special promotions
  • Follow your favorite products on social media for special coupons and deals
  • Plan your meals according to our weekly ad; we always feature organic and specialty items
  • Try making your own healthy snacks at home like kale chips and granola mixes by purchasing the recipe ingredients yourself
  • Limit portion sizes not just for healthy eating, but for savings on your budget
  • Invest in a high quality water bottle and filter; you’ll save money and the environment by cutting out packaged bottled water
  • Look for organic versions of frozen produce; it is often cheaper than fresh
  • Buying produce that is in season is always cheaper
  • Buy everything at one store; traveling to 10 stores will waste both time and fuel
  • Do not wash leafy greens or berries until they are ready to be consumed to prolong their life
  • Planning meals before going to the store will help you focus on what you need
  • Switch out meat for beans and legumes for less expensive protein
  • Prepare your own meals at home with fresh ingredients; dining and ordering out often can be expensive and unhealthy
  • Frozen fruits and vegetables are picked at the peak of ripeness and are just as nutritious as fresh versions but last longer
  • Add kale and other leafy greens for a super food punch to your meals; they are low in cost and provide you with an all-natural multivitamin
  • Canned tuna is an affordable source of lean protein
  • Packing your own lunch saves money and ups your nutrient intake
  • Use spices and seasonings instead of oil to make a more flavorful meal while still being healthy
  • Add just 1-cup of cost effective broccoli to your meals for only 30 calories and more vitamin C than an orange
  • Swap refined white pasta for whole-grain versions; they have the same calories but more fiber, protein, and vitamins
  • Eating healthier will save you money in the long run by cutting down on doctor bills
  • Store cooking oils in a cool, dark place and tightly sealed to prolong their shelf life
  • Monitor how much milk you actually use, buying smaller packages that you know you will use may help to save you money